Podwyżki stóp procentowych a zdolność kredytowa

Od litopada 2021 Rada Polityki pieniężnej systematycznie, co miesiąc, podwyższa stopy procentowe. Podwyżki mają bezpośredni wpływ na wysokość wskaźnika WIBOR. Ponieważ kredyty długoterminowe oparte są o zmienną stopę procentową tj. stałą marżę banku i zmienny wskaźnik WIBOR, jednoznacznym jest, że automatycznie oprocentowanie kredytów długoterminowych, opartych o zmienną stopę wzrasta.

Rada Polityki pieniężnej nie określa kiedy i na jakim poziomie zaprzestanie podwyższania stóp procentowych w walce z inflacją. Ekonomiści przewidują, że będzie to wrzesień 2022 roku.
Wobec tak niestabilnego czasu związanego z kredytami, Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła Bankom stosowanie bardziej restrykcyjnych form przeliczania zdolności kredytowej dla nowych Klientów.

Po wprowadzeniu zaleceń i wytycznych KNF diametralnie spadła zdolność kredytowa. I pomimo chęci wielu Klientów, którzy akceptują dzisiejszy poziom oprocentowania, brak zdolności kredytowej uniemożliwia sfinansowanie zakupu mieszkania/domu kredytem.

Stopy procentowe w naszej historii były już na podobnym poziomach więc mamy nadzieję, że gdy inflacja zostanie „opanowana”, stopy procentowe zaczną spadać przynosząc ulgę wszystkim Klientom, jak to miało miejsce w przeszłości.

Nie mniej jednak, bez względu na sytuację, każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu, domu. Przy dzisiejszej inflacji ciężko uzbierać całość na kwoty by zapłacić gotówką.

Dlatego dokładamy wszelkich starań by w dzisiejszych realiach pozyskać najtańsze i najbardziej opcjonalne rozwiązanie dla naszych Klientów.

Jeśli więc rozmyślasz o kupnie mieszkania/domu w tych trudnych czasach, zachęcamy do spotkania.

Nasi eksperci czekają na kontakt: Sylwia Poczykowska tel. 668 447 600 i Krystyna Gzyl tel. 668 447 500